
We hebben een muziekcollectie in de Zeeuwse Bibliotheek waar we trots op kunnen zijn: een breed assortiment, verschillende plaatsen waar cd's beluisterd kunnen worden en een goede IFL-relatie met de Centrale Discotheek Rotterdam, waar men het digilenen van muziek inmiddels ook heeft ontdekt.
Ik heb even geen cijfers paraat maar volgens mij loopt de uitleen van cd's behoorlijk terug. De oorzaken lijken me vrij helder; daarvoor hoef je alleen maar aan ipod's, mp3's en p2p te denken, zaken die hier al vaak aan de orde zijn geweest. Gelukkig beginnen bibliotheken langzaam te beseffen dat ook hier een slag gemaakt kan/moet gemaakt worden.
Een prachtig voorbeeld van zo'n slag is vandaag te vinden op het blog van Michael Stephens, die verwijst naar een inititatief bij bibliotheek Kersenheuvel, waar men de gehele cd-collectie op Macs heeft gezet, zodat gebruikers daar rustig naar kunnen luisteren voordat ze iets lenen. Net zoals ze dat kunnen doen op het web, voordat ze het downloaden. Blyberg legt uit hoe zoiets technisch tot stand valt te brengen. Dat kan ook weer gewoon met gratis software (open source).
De volgende stap is om de audio ook uit te lenen. Even op een ipodje pompen en klaar.
Natuurlijk, dit vereist in het begin even een andere aanpak, menskracht, enz, maar het levert uiteindelijk veel ruimte op in het gebouw, je bent af van de kwetsbaarheid van je AVM (Audio Visuele Materialen), je kunt makkelijk een systeem bedenken waarbij de lener zelf downloadt en je vindt weer wat aansluiting bij het referentiekader van je jongere leners. En je volgt de ontwikkelingen: zo gaat Disney z'n muziek nu ook al uitbrengen in mp3-formaat.
Het gaat maar door allemaal. Laten we achteraf in ieder geval niet zeggen met z'n allen dat er geen mogelijkheden waren!
Update 21-09-2006: over mogelijkheden gesproken: editie 293 van Planet Download bevat zoveel nuttige links naar handige programma's dat ik deze keer maar verwijs naar de gehele nieuwsbrief.
@
NB: De complimenten van Jan met de korte achternaam voor onze buren in Vlissingen. Leuk om te lezen!
Technorati Tags:


7 reacties:
Ja zo'n Mac-eiland lijkt me ook wel wat. Lijkt me fantastisch om aan zo'project te kunnen werken (en dan even geen andere dingen). Inderdaad ook meteen de stuff maar op mp3spelers laten zetten, reviews toevoegen etc., etc. Nu de portemonnee en de mensen nog!
Tja Vlissingen... Daar zouden ze misschien meteen met zo'n project aan de slag gaan. Er gebeurt daar veel goeds en de bieb is als een van de eersten gecertificeerd.
Maar ik zie nog steeds die oude versleten boeken daar in de kasten staan. En de mysteryguest die de OB i.o.v. Bibliotheekblad bezocht was niet bepaald lovend. Alles heeft zijn keerzijde.
@ Henk:
Leuk dat je er ook zo over denkt. Misschien dat er op termijn best iets mogelijk is. De tekenen bedriegen immers niet...
In de bibliotheek Vlissingen heb ik eigenlijk nooit eens rustig rondgekeken. Schandalig natuurlijk. Moet ik nog eens doen.....
Als er een Mac eiland bij de ZB te vinden is, kom ik zeer zeker een keer op werkbezoek :-)
Ik ben er overigens nog zo een, zo iemand die wel nog cd'tjes leent bij de openbare bibliotheek. Wat wel jammer is dat er geen mogelijkheid is om ze eerst te beluisteren maar meestal leen ik heel gericht en is dat ook niet nodig. Maar dat ideetje van die iPod is natuurlijk super, ik ben voor!
@Danniëlle: dat is dan een extra reden voor een werkbezoek (neem je dan wel vlaai mee?), want bij ons mag je wel luisteren voordat je besluit om de cd te lenen. We hebben één cd-speler bij de balie. Bij grote drukte mag er 5 minuten per cd per persoon worden geluisterd, maar vaak weet je dan al of je de cd wil lenen.
@Henk: Welja, daar is tie, de Limburgse vlaai... Nog een voorkeur voor een bepaald soort? :-)
Wel tof dat er bij de ZB eerst geluisterd kan worden, ben ik wel nieuwsgierig natuurlijk of de collectie 'Blogparty proof' is :-)
D.
Ook leuk
http://www.downloadsquad.com/2006/09/21/library-allows-digital-audio-book-downloads/
Een reactie plaatsen